Hurtownia budowlana

Styropiany

Styropian to potoczne określenie materiału z granulek polistyrenu o średnicy 0,2-5 mm poddanych procesowi spnienienia. Nazywa się to ekspandowaniem i stąd bierze się skrótowe oznaczenie styropianu EPS, czyli PoliStyren Ekspandowany (z ang. Expanded PolyStyrene).
Styropian stosuje się już ponad 60 lat i mimo postępu technologicznego, jaki dokonał się przez ten czas w budownictwie, pozostaje on najpopularniejszym materiałem ociepleniowym 

Parametry styropianu z etykiety: Od właściwości styropianu zależy trwałość izolacji cieplnej i oszczędność energii potrzebnej do ogrzania domu. A ponieważ z pozoru identycznie wyglądające rodzaje styropianu w rzeczywistości mogą się od siebie różnić, wybierając go, warto obejrzeć etykietę i odczytać z niej najważniejsze informacje.

Izolacyjność termiczna. Ten najważniejszy parametr każdego materiału izolacyjnego jest oznaczany współczynnikiem przewodzenia ciepła x. Jego wartość dla styropianu wynosi od 0,031 do 0,044 W/ (mK). Im jest on niższy, tym styropian lepiej chroni przed ucieczką ciepła. Jeśli więc wybierzemy produkt o lepszym, czyli niższym współczynniku x, będziemy mogli wykonać cieńszą warstwę izolacji lub lepiej ocieplić dom.

Opór cieplny (R). Im większa jest jego wartość, tym skuteczniejsze ocieplenie. Będzie tak z pewnością, jeśli wybierzemy styropian o mniejszym współczynniku x. Pytanie tylko, ile za to zapłacimy. Być może taniej będzie ułożyć grubszą warstwę styropianu o gorszym współczynniku x.

Wytrzymałość mechaniczna. Decyduje o przeznaczeniu styropianu. Jest oznaczana literami TR lub CS. Im jej wartości są większe, tym lepiej. Wytrzymałość na rozrywanie (TR) jest ważna dla ścian zewnętrznych, natomiast wytrzymałość na ściskanie (CS) – dla fundamentów, podłóg na gruncie, stropów, i płaskich dachów.

Grubość. Kupując styropian, nie zmniejszajmy jego grubości podanej w projekcie. Nie zaoszczędzimy na tym wiele, a narażamy się na większe straty ciepła. Jeśli jest problem z zakupem potrzebnego styropianu, wybierzmy ten o większej grubości.

Gęstość styropianu.Jest ona dość mała – wynosi 9-40 kg/m3. Typowa płyta styropianu o wymiarach 50 × 100 cm i grubości 15 cm waży zaledwie 1-3 kg. Tak lekkie ocieplenie w niewielkim stopniu obciąża stropy i ściany, a jego montaż nie stanowi większego problemu.

Choć niektórzy producenci uważają, że gęstość jest ważnym parametrem, to żaden z nich go nie deklaruje. Łatwo jest zatem wprowadzić klienta w błąd mówiąc, że im większą styropian ma gęstość, tym lepiej. Tymczasem lekki styropian może być także ciepły i wytrzymały.

Kolor izolacji termicznej
Jeszcze dziesięć lat temu na polskim rynku królował tylko zwykły, biały styropian, który – potocznie mówiąc – dzielił się na “miękki” i “twardy”. Od kilku lat są dostępne produkty nie tylko w czystym białym kolorze, ale również – dzięki specjalnym dodatkom – w czarne kropki, srebrnoszare i pomarańczowe w kropki. Jest to nie tylko zabieg marketingowy, ułatwiający rozpoznanie producenta, ale również często oznacza ulepszone właściwości.

Biały.  Ten tradycyjny styropian przeznaczony jest do izolacji cieplnej budynku. Zwykle jego współczynnik przewodzenia ciepła wynosi 0,040-0,042 W/(mK).

Srebrnoszary.  Styropian z dodatkiem grafitu, który pochłania promieniowanie cieplne; dzięki temu płyty mają lepszy współczynnik przewodzenia ciepła – nawet do 0,031 W/(mK).

Biały w kropki.  Czarne, grafitowe kropki to zastrzeżony znak firmowy jednego z producentów styropianu. Stosuje się go jako wyróżnik materiału.

Pomarańczowy w kropki. Wzbogacany jest między innymi w pigmentowy filtr ochronny. Ten styropian jest bardziej odporny na działanie promieniowania UV niż biały.

płyty styropianowe:yetico  http://yetico.com/,trmo organica  https://termoorganika.pl/